A ketrecről Elsődleges tudni való, hogy a csincsillát kizárólag lakásban szabad tartani... hacsak nem tudsz télen fűthető, nyáron hűthető kennelt építeni!
Mivel ez egy elég költséges mulatság lenne, inkább gondolkozzunk beltéri megoldásokon.
Arról nem is beszélve, hogy nagy élmény ám látni őket mindennapi bohóckodásuk közben
Mivel a csincsillát nem lehet szobatisztaságra nevelni, sem pedig leszoktatni a rágásról, ezért mindenképp szükséged lesz egy csincsillakásra.
Első lépésként gondolt át Te hol élnél szívesebben... egy picike lakásban, ahol éppencsak elfér egy ágy amiben alszol, egy pici fürdőszoba, a kedvenc könyveid, a számítógéped, és egy hűtő ha esetleg megéheznél?
Vagy inkább választanál akkora otthont, ahol van egy szép hálószobád, konyhád, fűrdőd, talán még egy nappali is ahol TV-t nézhetsz, olvasgathatsz?
Ketrecvásárláskor a kiindulópont:
A csincsilla is csak ember! Az első fontos kérdés:
Terrárium vagy ketrec?
A csincsillák nagyon érzékenyek a melegre, ami ilyen gyönyörű, sűrű bunda mellett nem is csoda.
A terrárium zárt, levegőtlen, befülled, tehát mindenképpen ketrecet vásárolj, ha a lehetőségeid megengedik, hogy válogass.
A csincsilla ketrechez kétféleképpen lehet hozzájutni. Megvesszük, vagy legyártjuk. Az előző az egyszerűbb és kevésbé időigényes, de néha igen drága megoldás. Az utóbbi kicsit időigényesebb, de lényegesen olcsóbb.
Később mutatunk néhány egyedi tervezést
A másik fontos kérdés - nem félreérteni! - a
méret Sajnos a tenyésztők ketrecei nagyon kicsik, többsége 50*40*50 cm, ami őszintén megvallva még egy növendék csininek is meglehetősen kicsike.
A minimum, ami egy-két csincsillának elegendő, az 60*40 cm-es alapterület, és minimum 80 cm-es magasság. Ez a magasság azért szükséges, mert a csincsillák nagyon kedvelik a magas helyeket, ezért legalább 3 szintes kellene hogy legyen minden csincsillakás.
Természetesen minél nagyobb, annál jobb!
Olyan rácsból legyen, amit a csincsilla nem tud szétrágni, illetve nem rozsdásodik, ha lepisili.
Almozáshoz használhatsz forgácsot, macskaalmot, csutkaalmot attól függően mi passzol kedvenced igényeihez, és persze a pénztárcádhoz!
Arra mindig figyelj, hogy a forgács ne legyen poros!
A macskaalom pedig lehetőleg természetes alapanyagokból legyen, lehetőleg zeolitos, mégpedig azért, mert a csinik előszeretettel rágcsálják, eszegetik.
A zeolit pedig nagyon hasznos is lehet számukra: méregteleníti a szervezetet, segít az öngyógyító mechanizmus beindításában, erősíti az immunrendszert ez által megelőzhetőek a betegségek. És hát az sem mellékes, hogy nagyon jól köti a szagokat!
Szerencsére ez utóbbi - mármint a szag
- nem okoz sok problémát. A csincsilla nagyon tiszta állat, elég lehet 2 hetente almot cserélni.
Tehát. Megvan a megfelelő ketrec, az alom. Már csak kényelmessé kell tennünk!
Manapság az üzletekben kapható nagyobb ketrecek többségében vannak szintek - polcok, de ezeket létrákkal kötik össze.
Létrákra a csincsilláknak nincs szükségük. Nagyon jó tornászok, ügyesen ugranak egyik szintről a másikra, sőt szükségük van erre a mozgásfajtára. Ha egy-egy szint távolinak bizonyul, már a néhány órás bébik is hihetetlen ügyességgel, fürgeséggel másznak fel a ketrec falain.
A
polcokat célszerű valami tömör anyagból, deszkából készítni, vagy nagyon sűrű rácsozatú fémhálóból, hogy ne akadhassanak bele a lábacskák. Figyelj azonban az enyvezésre, ragasztásra, pácra, ilyesmire!
Ha ezzel megvagyunk, kész is a nappali
Hálószobának - üregi állatok lévén - nagy kedvenc szokott lenni a kereskedésekben is kapható műanyag cső, esetleg egy nagy minimum 5 literes befőttesüveg, de ugyanolyan közkedvelt lehet egy egyszerű, vízvezetékezéshez használt PVC cső darab.
Természetesen a ketrec lehető legmagasabb pontján elhelyezve! NAGYON FIGYELJ azonban arra, hogy stabilan rögzítsd a
búvóhelyet!
Ha ezekhez nem jutsz hozzá, tökéletes lehet a szinte mindenhol kapható tengerimalacoknak gyártott farostlemez házikó. Arra azonban gondolj vásárláskor, hogy ami megfelelő méretű egy 4-5-6 hónapos csinesznek, biztos hogy kicsi lesz egy 1 évesnek, hát még kettőnek! Érdemes tehát figyelni, hogy minimum 8 centis átmérője legyen a házikó ajtajanak, ablakanak!
És a legfontosabb lakrész: az ÉTKEZŐ!
A legpraktikusabb a ketrec oldalára csavarozható fém
etetőtál, ezt ugyanis az erre előszeretettel csücsülő csinik sem elhajlítani, sem leborítani, szétrágni nem tudják
Természetesen bármilyen a ketrec oldalara akasztható etető megfelel, azt egy kis dróttal oda lehet erősíteni a ketrec oldalához..